Euroopa Liidu keskkonnajuhtimissüsteemi (EMAS) rakendamist soodustavate ja toetavate meetmete analüüs
Projekti eesmärk: analüüsida ja selgitada välja Euroopa Liidu keskkonnajuhtimissüsteemi (EMAS) kohaselt registreeritud ettevõtetele lihtsustatud keskkonnaloa taotlemise, aruandluse ja järelvalve tegemise võimalused Eestis. Laiem eesmärk on suurendada ettevõtete osalemist EMAS süsteemis, mis võimaldab ettevõtetel süsteemsemalt, terviklikumalt ja jätkusuutlikumalt tegutseda.
Projekti kestus: juuli 2019 - november 2019
Keskkonnajuhtimissüsteem üldiselt on osa organisatsiooni juhtimissüsteemist. See kujutab endast organisatsiooni tegevusest tuleneva keskkonnamõju kontrollimist, vähendamist ja ennetamist ning seeläbi konkurentsivõime parandamist.
EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) on Euroopa Liidu keskkonnajuhtimis- ja keskkonnaauditeerimissüsteem. See on tõhus vahend ettevõtete keskkonnategevuse parandamiseks, võimaldades siduda keskkonnaeesmärgid ettevõtte üldise juhtimisega ning lõpptulemusena kokku hoida ressursse. 2019. aasta juuli seisuga on Eestis EMAS määruse kohaselt registreeritud vaid neli organisatsiooni. Ettevõtted-organisatsioonid ei näe selles endale lisaväärtust ning seega puudub motivatsioon süsteemi tarvitusele võtmiseks. Süsteemi juurutamist ning haldamist peetakse üsna aja-, raha- ja tööjõukulukaks, sh osaliselt dubleerivate aruandluskohustuste tõttu.
EMAS-kohase keskkonnajuhtimissüsteemiga ettevõtete suurem osakaal on oluline üldist keskkonnaseisundit silmas pidades, sest EMAS ettevõte kaalub ise oma keskkonnariskid ning maandab neid, vähendades nii survet keskkonnale. EMAS aruandest saab avalikkus sellest tegevusest objektiivset teavet, sest aruannet kontrollib sõltumatu tõendaja ehk audiitor.
Rahvusvahelises plaanis aitab keskkonnajuhtimine tõsta iga ettevõtte konkurentsivõimet. Suuremat pilti hinnates on võrdlemisi mõeldamatu, et tänapäevane ning rahvusvahelises konkurentsis püsida sooviv ettevõte võiks edukalt toimida keskkonnajuhtimiseta. Tarbijad on nõudlikud ning teevad üha enam enda ostuotsuseid tuginedes ettevõtte sotsiaalsele- ja keskkonnaalasele vastutustundlikkusele, mille lahutamatu osa on süsteemne ja juhitud keskkonnaaspektidega arvestamine. Ka on avaliku sektori suund riigihangetel aina enam arvesse võtta nö rohelist aspekti. Hästi rakendatud keskkonnajuhtimissüsteem hoiab seega ettevõtte konkurentsivõimelisena ning ühtlasi panustab otseselt säästvasse arengusse.
EMAS rakendamist soodustavate ja toetavate meetmete analüüsi käigus
Estonian, Latvian & Lithuanian Environment OÜ (ELLE OÜ) eksperdid Toomas Pallo, Katrin Ritso ja Lea Jalukse.
Kommunikatsiooni eest vastutab kommunikatsiooniekspert Katre Liiv.
Rohkem infot: Katrin Ritso, vanemekspert-projektijuht, telefon 611 7695, katrinr[at]environment.ee.
ELLE OÜ on lisaks keskkonnajuhtimissüsteemide juurutamise ja täiustamise konsultatsioonidele koolitanud Eesti sertifitseerimisettevõtteid EMAS määruse nõuete ja rakendatavuse teemal, tutvustanud KKJS ja EMAS nõudeid erinevatele huvilistele ning analüüsinud keskkonnajuhtimissüsteemide rakendamist avalikus sektoris.
Projekti “Euroopa Liidu keskkonnajuhtimissüsteemi (EMAS) rakendamist soodustavate ja toetavate meetmete analüüs” sisendmaterjaliks on Stockholm Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse (SEI Tallinn) uuring „ENHANCE – ringmajanduse ja ressursitõhususe suunas läbi EMAS süsteemi laiema rakendamise“ I etapi tulemused, mille raames koguti ja analüüsiti parimaid praktikaid EMAS rakendamisel projekti partnermaades.
Uuringu tellis Keskkonnaministeerium Eesti Teadusagentuuri programmi „Valdkondliku teadus- ja arendustegevuse tugevdamine” (RITA) raames. Projekti rahastati 50% ulatuses RITA tegevuse kaks raames Euroopa Regionaalarengu Fondist ja 50% ulatuses Keskkonnaministeeriumi vahenditest.